23.01.2019
BCAST rozpoczyna Nowy Rok z czterema nowymi emisjami MUZO.FM

Warszawa, Łódź, Bydgoszcz i Olsztyn – to właśnie w tych miastach od 1 stycznia 2019 r. emisje MUZO.FM obsługiwane są przez nowego operatora, firmę BCAST.

MUZO.FM (dawniej Radio PiN) to nadająca od 2014 r. rozgłośnia o charakterze informacyjno-rozrywkowym, należąca do grupy Cyfrowy Polsat. Obecnie można ją usłyszeć w dziewięciu polskich miastach. Od 1 stycznia br. w 4 z nich za transmisje sygnału odpowiedzialny jest największy polski operator radiodyfuzyjny BCAST, który obowiązki te przejmie od rynkowego dominatora, firmy Emitel. W Warszawie sygnał nadawany jest ze szczytu biurowca Rondo 1 (częstotliwość 102,0 MHz, docelowa moc ERP 800W), w Bydgoszczy jest to komin PGE (102,3 MHz z mocą ERP 300W), w Olsztynie – wieża Orange (92,4 MHz z mocą ERP 400W) a w Łodzi – budynek przy ul. Piotrkowskiej (102,3 MHz, 300W ERP). Przy realizacji emisji BCAST korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych (m.in. nadajniki radiowe z algorytmami sztucznej inteligencji zapewniające wydajniejszą pracę urządzeń, czy profesjonalne kodeki audio-over-IP z opcją rezerwowego dosyłu strumienia źródłowego po otwartym Internecie), aby zapewnić nadawcy i słuchaczom najwyższą jakość świadczonych usług. Dla przykładu, w Warszawie operator przygotował instalację z pełną redundancją zarówno dosyłu sygnału po IP (po dwóch niezależnych od siebie łączach), nadajnika, systemu antenowego oraz peryferiów. Dzięki temu BCAST gwarantuje ciągłość nadawania, zapewniając płynne przełączanie się na urządzenia rezerwowe w razie jakiejkolwiek usterki.

MUZO.FM i BCAST miały przyjemność współpracować już wcześniej. Rozgłośnia znajduje się bowiem w gronie nadawców, których audycje od sierpnia 2018 r. można usłyszeć w technologii DAB+ poprzez obsługiwane przez BCAST multipleksy cyfrowe w Warszawie i Wrocławiu, a niedługo – także w Gdańsku. – Podczas wspólnej pracy przy emisji DAB+ pokazaliśmy, że dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możemy zapewniać konkurencyjne jakościowo usługi zdecydowanie niższym kosztem, co przekłada się na korzystne dla nadawców oferty. Przejęcie 4 emisji FM stanowi wartościowe rozszerzenie naszej dotychczasowej współpracy i jest ważnym krokiem ku zacieśnieniu kooperacji w przyszłości – mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

Od momentu powstania BCAST sukcesywnie zwiększa swoje udziały na krajowym rynku radiowym, przejmując od konkurencji kolejne emisje radiowe, głównie w obszarze nisko- i średnio-mocowym. W 2018 r. przejął m.in. 4 emisje Polskiego Radia w Stargardzie, Grudziądzu i Słupsku.

BCAST to firma powstała w 2013 r., specjalizująca się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych. Usługi świadczy w oparciu o własną, a także współdzieloną infrastrukturę. Przedsiębiorstwo zajmuje się również kompleksowym prowadzeniem procesów inwestycyjnych związanych z budową nowych obiektów telekomunikacyjnych. BCAST posiada także swoje autorskie rozwiązanie DABCAST, pozwalające nadawcom radiowym na kreowanie i dystrybucję treści w technologii DAB+. Dzięki niemu firma, jako jedna z niewielu w Polsce, pozyskała dofinansowanie na badania i rozwój w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 faza II. DABCAST funkcjonuje także jako komórka badawczo- rozwojowa firmy skupiona na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie telekomunikacji i mediów, jak np. przemysłowy internet rzeczy (Industrial Internet of Things). Więcej na temat firmy oraz rozwiązania znaleźć można pod adresami https://bcast.pl/ oraz http://dabcast.net/.