W marcu br. BCAST zdecydował się na rozszerzenie współpracy ze swoim włoskim odpowiednikiem, firmą PRAIS S.r.l. Dzięki temu porozumieniu polskie przedsiębiorstwo stało się dostawcą technologii także dla całego włoskiego konsorcjum DAB+. Kooperacja otwiera spółce BCAST i jej rozwiązaniu DABCAST nowe możliwości rozwoju na włoskim rynku radiowym.
PRAIS S.r.l. to działający już od 40 lat włoski operator radiodyfuzyjny, mogący pochwalić się ponad 270 obiektami nadawczymi na terenie całego kraju, z których duża część jest jego własnością. W marcu br. polska firma BCAST, największy alternatywny operator na terenie naszego kraju, ogłosiła oficjalne partnerstwo z PRAIS przy wdrażaniu we Włoszech radia w formacie cyfrowym. Dzięki niemu to właśnie BCAST dostarczy dla PRAIS i konsorcjum Digital Radio Group technologię niezbędną do nadawania w DAB+. Rodzima spółka do współpracy została wybrana dzięki swojemu rozwiązaniu DABCAST, które pozwala na realizację emisji radia cyfrowego dużo szybciej, bardziej kompleksowo i niższym kosztem, wszystko dzięki unikalnemu modelowi – Radio-as-a-Service.
DABCAST to projekt umożliwiający nadawcom tworzenie sygnału radiowego w DAB+ bez ponoszenia wysokich, jednorazowych kosztów związanych z zakupem niezbędnego do tego celu sprzętu. Jest to bowiem pierwsze kompleksowe rozwiązanie, na które składa się zarówno wsparcie software’owe jak i hardware’owe. W ramach DABCAST nadawcy otrzymują do dyspozycji tzw. „wirtualne studio”, czyli w pełni funkcjonalną aplikację do zarządzania treściami nadawcy (zarówno sygnałem dźwiękowym, jak i wszystkimi dodatkowymi elementami sygnału DAB+, jak slajdy czy rozszerzone informacje tekstowe). Wygenerowany w ten sposób sygnał przesyłany jest następnie do chmury, gdzie podlega procesowi multipleksacji, a następnie zostaje przetransmitowany (w oparciu o autorski algorytm szyfrowania strumieni i zabezpieczania przed utratą pakietów) do nadajnika. Rozwiązanie to powstało z myślą o małych i średnich nadawcach, którzy chcieliby rozpocząć tworzenie audycji w DAB+, jednak nie posiadają środków na duży, jednorazowy wydatek, jakim jest m.in. multiplekser. Model biznesowy DABCAST umożliwia bowiem nadawcom tworzenie radia w formie usługi (Radi-as-a-Service, RaaS). – Dzięki płatności w formie miesięcznego abonamentu nadawcy zyskują pewność ciągłości transmisji, ponieważ za wszystkie aspekty techniczne odpowiada dostawca usługi, czyli operator techniczny. Oprócz tego, DABCAST jest rozwiązaniem „futureproof” – jeżeli w przyszłości nastąpi zmiana lub aktualizacja standardu, klienci nie będą musieli wymieniać kosztownego sprzętu, jak nadajnik czy multiplekser, na nowy, ponieważ wszystkie zmiany wprowadzane będą u nas, bez dodatkowego obciążenia dla ich portfeli – mówi Maciej Lipiński z BCAST. Dzięki swojej innowacyjności projekt DABCAST zyskał aprobatę przedstawicieli Unii Europejskiej i jako jeden z nielicznych w kraju uzyskał dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II. Firma BCAST kilkukrotnie potwierdzała już, że stworzony przez nią system DABCAST sprawdza się w rzeczywistych warunkach na lokalnym rynku. W 2018 r. w oparciu o własną platformę uruchomione zostały testowe multipleksy DAB+ w Warszawie i Wrocławiu na których znaleźli się tacy nadawcy jak Radio Kolor, Muzo.FM czy Radio Maryja.
Równocześnie z prowadzonymi wdrożeniami, BCAST aktywnie działa ze swoimi międzynarodowymi partnerami, do których należy włoski operator PRAIS, współtworzący Digital Radio Group – włoskie konsorcjum DAB+. W ramach kooperacji nadawcy, których emisje w DAB+ prowadzi grupa, korzystają już z DABCAST. – Współpraca z PRAIS to korzyści zarówno dla nas, dla naszych włoskich partnerów oraz dla słuchaczy. Dzięki DABCAST Włosi zyskali możliwość stworzenia stabilnych i atrakcyjnych cenowo dla nadawców multipleksów DAB+, a my – dostęp do ich rozbudowanej infrastruktury nadawczej. Finalnie – zyskują na tym słuchacze, którzy mogą odbierać swoje ulubione stacje w cyfrowej jakości – mówi Maciej Lipiński z BCAST. Dzięki dotychczasowej współpracy pomiędzy BCAST i PRAIS w Sardynii utworzono już dwa multipleksy DAB+ o nazwach „DAB Sardenga” oraz „Radiofonia Digitale Sardegna”. Włosi cenią w polskiej technologii przede wszystkim jej elastyczność i co za tym idzie – możliwość dostosowania oferty pod specyficzne potrzeby nadawców. Dzięki temu włoskie multipleksy przyciągnęły już ponad 20 lokalnych stacji.
Obecnie w planach polskiej spółki jest dalsze rozwijanie technologii DAB+, zarówno na rynku lokalnym oraz, przy wsparciu WorldDAB (międzynarodowej organizacji promującej rozwój radia cyfrowego), w krajach swoich potencjalnych partnerów (operatorów technicznych). Dzięki współpracy z Digital Radio Group w niedługim czasie planowane jest rozszerzenie działalności z rejonu Sardynii na cały Półwysep Apeniński.
BCAST to firma powstała w 2013 r., specjalizująca się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych. Usługi świadczy w oparciu o własną, a także współdzieloną infrastrukturę. Przedsiębiorstwo zajmuje się również kompleksowym prowadzeniem procesów inwestycyjnych związanych z budową nowych obiektów telekomunikacyjnych. BCAST posiada także swoje autorskie rozwiązanie DABCAST, pozwalające nadawcom radiowym na kreowanie i dystrybucję treści w technologii DAB+. Dzięki niemu firma, jako jedna z niewielu w Polsce, pozyskała dofinansowanie na badania i rozwój w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 faza II. DABCAST funkcjonuje także jako komórka badawczo- rozwojowa firmy skupiona na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie telekomunikacji i mediów, jak np. przemysłowy internet rzeczy (Industrial Internet of Things). Więcej na temat firmy oraz rozwiązania znaleźć można pod adresami https://bcast.pl/ oraz http://dabcast.net/.