28.09.2017
BCAST dodaje usługę powiadomień kryzysowych do lokalnego multipleksu DAB+

W grudniu br., na bazie pozwolenia eksperymentalnego na lokalny multipleks DAB+ w Warszawie, operator radiodyfuzyjny BCAST rozpoczyna testy systemu powiadomień kryzysowych. Jest to prezentacja alternatywnego rozwiązania do już uruchomionego, również w grudniu, przez Emitel. Dostawcą systemu multiplikacji z funkcją powiadamiania jest norweska firma Paneda, lider komercyjnych wdrożeń DAB+ na świecie.

W drugiej połowie 2018 r. BCAST uruchomił swoje lokalne multipleksy DAB+ w dwóch polskich miastach – Wrocławiu i Warszawie. Sygnał radia cyfrowego odnaleźć można w obu przypadkach na kanale 10A (częstotliwość środkowa 209,936 MHz). Przy realizacji usług multipleksacji, BCAST wykorzystuje własne rozwiązanie tworzone w komórce badawczo-rozwojowej firmy, funkcjonujące pod nazwą DABCAST. Multipleksacja DABCAST jest rozwiązaniem całkowicie chmurowym. Dzięki temu firma jest w stanie dostarczać swoim klientom usługi na poziomie nieodstającym od konkurencji, jednak w dużo przystępniejszy i szybszy sposób.

Ze względy na specyficzne potrzeby Polskiego Radia, BCAST rozszerza swoje portfolio technologiczne o rozwiązanie aktualnie najważniejszego dostawcy rozwiązań DAB+ na świecie – norweskiej firmy Paneda. W celu zaprezentowania możliwości systemu stacji czołowej, w ramach prowadzonego eksperymentu w Warszawie w infrastrukturę firmy zostało wpięte norweskie rozwiązanie do multipleksacji. Najważniejszym celem testów jest zaprezentowanie funkcjonalności powiadomień kryzysowych. Podobne testy prowadzone są równolegle przez konkurenta BCAST, dominatora na rynku usług radiodyfuzyjnych – firmę Emitel. Podobnie jak Emitel, BCAST zaprosił do testów Polskie Radio i obie firmy wspólnie analizują przewagi systemu z Norwegii. – Od dłuższego czasu prowadziliśmy rozmowy z różnymi rynkowymi podmiotami mające na celu zaprezentowanie w Polsce dodatkowych usług dostępnych w ramach DAB+, w tym właśnie powiadomień kryzysowych. Naszym partnerem technologicznym została norweska firma Paneda, ponieważ z sukcesem realizuje właśnie te usługi w swoim kraju. Należy pamiętać, że jest to wymagający rynek, gdyż Norwegia jako pierwsza zaprzestała nadawania ogólnokrajowych stacji FM na rzecz DAB+. Chcielibyśmy otworzyć i zachęcić Polskie Radio do wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych przez globalnych, cyfrowych czempionów. – mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Przesyłanie powiadomień kryzysowych jest jedną z wartości dodanych systemu radia cyfrowego. Słuchacze, przy wykorzystaniu odbiorników DAB+ (szczególnie tych samochodowych), zostają w sposób automatyczny i systemowo wymuszony informowani o wypadkach, utrudnieniach, innych kwestiach organizacyjnych i kryzysowych. Taka funkcjonalność podnosi użyteczność technologii radia cyfrowego i bardzo mocno wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa kraju.

BCAST to firma powstała w 2013 r., specjalizująca się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych. Usługi świadczy w oparciu o własną, a także współdzieloną infrastrukturę. Przedsiębiorstwo zajmuje się również kompleksowym prowadzeniem procesów inwestycyjnych związanych z budową nowych obiektów telekomunikacyjnych. BCAST posiada także swoje autorskie rozwiązanie DABCAST, pozwalające nadawcom radiowym na kreowanie i dystrybucję treści w technologii DAB+. Dzięki niemu firma, jako jedna z niewielu w Polsce, pozyskała dofinansowanie na badania i rozwój w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 faza II. DABCAST funkcjonuje także jako komórka badawczo- rozwojowa firmy skupiona na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie telekomunikacji i mediów, jak np. przemysłowy internet rzeczy (Industrial Internet of Things). Więcej na temat firmy oraz rozwiązania znaleźć można pod adresami https://bcast.pl/ oraz http://dabcast.net/.